Bekerova cista je mala kvžica ispunjena tečnošću koja se formira na zadnjoj strani kolena. U medicini Bekerove ciste ponekad nazivaju poplitealnim cistama i sinovijalnim cistama. Sve su to različiti stručni nazivi za isti zdravstveni problem.

Bekorove ciste se javljaju kada se dogodi oštećenje zgloba vašeg kolena, ili tkiva oko njega, pa zatim dodatna tečnost iscuri iz kolena. Problem je što tečnost može da otiče isključivo u jednom smeru – na zadnji deo vašeg zgloba. Nakupljanjem tečnosti formira se kesica, koja postaje Bekerova cista.

Bekerove ciste predstavljaju benigne izrasline. To znači da nisu u pitanju tumori i nikada nisu simptom kancera, niti ga na bilo koji način uzrokuju.

Savetujemo vam da posetite stručne fizijatre ordinacije ArtFizio čim primetite izraslinu, ili kvržicu sa zadnje strane kolena, a posebno ukoliko ste nedavno doživeli povredu ovog zgloba, ili patite od artritisa.

Bekerova cista simptomi

Najočigledniji simptom Bejkerove ciste je svakako kvrga koja se formira iza kolena.

Ostali uobičajeni simptomi Bakerove ciste uključuju:

  • Bol u predelu kolena
  • Ukočenost
  • Ograničen opseg pokreta zgloba kolena tj. nemogućnost da ga savijete koliko uobičajeno možete
  • Otok u predelu kolena, ili u predelu noge oko njega.

Međutim, neke osobe koje imaju problem sa Bekerovom cistom neće iskusiti ni jedan od simptoma. Zato je moguće da nećete ni znati da imate ovaj zdravstveni problem, sve dok ga stručna lica ne dijagnostifikuju prilikom pregleda drugih problema ili stanja koja utiču na funkcionalnost vašeg kolena.

Ponekad se dešava da Bekerove ciste izazivaju oticanje i promenu boje donjeg dela vaše noge, što podseća na simptome krvnog ugruška. Krvni ugrušak predstavlja hitan slučaj, jer može prerasti u trombozu ili emboliju, pa obavezno posetite vašeg lekara, ukoliko mislite da imate takav problem. Stručni fizijatri iz ordinacije ArtFizio će dijagnostifikovati vaše simptome i utvrditi da li je u pitanju Bekorova cista, ili krvni ugrušak.

Uzroci

Tečnost koja služi za podmazivanje kolena naziva se sinovijalna tečnost i pomaže da bez problema pokrećete nogu, smanjujući trenje između pokretnih delova kolena.

Međutim, određena medicinska stanja mogu prouzrokovati da koleno proizvodi previše sinovijalne tečnosti. Kada se to dogodi, tečnost se može nakupiti u zadnjem delu kolena, što dovodi do pojave Bekerove ciste.

Gotovo svako oštećenje zgloba kolena može izazvati otok i dovesti do pojave Bekerove ciste. Najčešći uzroci su različite vrste artritisa kolena, kao i povrede.

Najčešći oblici artritisa koji izazivaju formiranje Bekerove ciste uključuju:

Ukoliko doživite povredu kolena, oštećenje može izazvati otok, koji potom može dovesti do formiranja Bekerove ciste.

Najčešće povrede kolena koje uzrokuju Bekerove ciste uključuju:

  • Povrede kolena koje se ponavljaju, a najčešće se javljaju zbog prekomerne upotrebe
  • Meniskusne suze
  • Dislokacije
  • Uganuća
  • Hiperekstenzije
  • Prelomi kostiju

Bekerova cista – komplikacije

Ruptura tj. pucanje je najuobičajenija komplikacija koja se javlja kod Bekerove ciste. Ovo se dešava kada se vrećica oko ciste napuni prebrzo, ili pod velikim pritiskom. Zamislite to ovako: ukoliko ste ikada pokušali brzo da napunite balon vodom pod velikim pritiskom, tačno znate šta će se dogoditi – dolazi do pucanja, jer guma ne može to da izdrži. Slično je i sa Bekerovom cistom.

Kada se dogodi ruptura Bekerove ciste, to može izazvati druge simptome u samom kolenu i potkolenici, a oni uključuju:

  • Oštar bol u kolenu ili listovima noge, kao da vas neko probada nožem
  • Otok u predelu lista i potkolenice
  • Osećaj kao da vam unutar vašeg tela voda teče niz nogu
  • Oštećenje nerava
  • Akutni kompartment sindrom potkolenice tj. bolni osećaj dodatnog pritiska u mišićima

Fakori rizika

Praktično se kod svake osobe može formirati Bekerova cista, posebno ukoliko imate artritis, ili doživite povredu.

Treba ipak uzeti u obzir da se kod nekih grupa ljudi javlja veća verovatnoća mogućnosti nastanka Bekerove ciste, a to su:

  • Osobe od 35 do 70 godina
  • Profesionalni sportisti
  • Osobe koje trpe veliki pritisak na kolena na poslu, ili zbog bavljenja fizičkom aktivnošću
  • Osobe sa artritisom

Dijagnostika

Bekerova cista se neretko može dijagnostikovati jednostavnim fizičkim pregledom pacijenta od strane kvalifikovanog fizijatra.

Međutim, neki od simptoma Bekerove ciste veoma podsećaju na simptome nekih mnogo ozbiljnijih stanja, kao što su krvni ugrušak, aneurizma, ili tumor.

Kako biste dobili više informacija o vašem zdravstvenom stanju, stručnjaci ordinacije ArtFizio mogu zahtevati dodatne vrste snimanja, koje uključuju:

  • Ultrazvuk
  • Rendgen
  • Magnetnu rezonancu

Lečenje

Ponekad će Bekerova cista nestati sama od sebe, a neretko blage simptome možete kontrolisati izbegavanjem fizičkih aktivnosti koje ih najčešće trigeruju.

Praksa stručnih fizijatara iz ordinacije ArtFizio je da leče prvenstveno uzrok nastanka Bekerove ciste, umesto da se skoncentrišu na samu kvrgu. To je zato što cista obično nestaje kada se na pravi način zaleči oštećenje kolena, koje ju je izazvalo. Tretman je individualan za svakog pacijenta, u zavisnosti od povrede, ili postojanja specifičnog medicinskog stanja.

Većina manjih povreda može se uspešno zalečiti na sledeći način:

  • Odmorom – Prekinite sa fizičkom aktivnošću koja je izazvala povredu, kako biste izbegli da dođe do pogoršanja.
  • Primenom leda na bolno mesto – Držite kesu leda, ili hladan oblog na 10 do 15 minuta svakog sata, tokom prvog dana nakon povrede. Nakon jednodnevne terapije, stavljajte led na koleno na svaka 3-4 sata. Izbegavajte da led stavljate direktno na kožu, već kesu leda prethodno umotajte umotajte u krpu ili peškir.
  • Kompresijom – Na ovaj način, doprinećete smanjenju protoka krvi do povređenog kolena, a samim time će i otok biti manji. Primenite kompresioni zavoj tako što ćete ga obmotati oko kolena. Nošenjem kompresionih pantalona takođe ćete održavati pritisak na povređeno koleno.
  • Visinom – Ukoliko je moguće, podignite koleno i potkolenicu iznad nivoa vašeg srca. Poduprite nogu jastucima ili ćebadima.

Lekovi

Sredstva za ublažavanje bolova tj. analgetici poput Panadola, Ibuprofena i sličnih lekova mogu smanjiti bol i upalu.

Injekcija steroidnih lekova direktno u koleno, poput kortizona, takođe mogu uticati da se smanji upalni proces. Istovremeno, ovaj postupak može uticati na smanjenje veličine ciste i ublažavanje bola, ali ne sprečava uvek da se cista ponovo vrati.

Ipak, strogo napominjemo da ništa od navedenih sredstava ne uzimate na svoju ruku i da je prethodna konsultacija sa stručnim licem apsolutno neophodna!

Fizikalna terapija

Stručnjaci ordinacije ArtFizio mogu predložiti odgovarajuću fizikalnu terapiju, ukoliko se oporavljate od povrede, ili bolujete od artritisa.

Vrhunski fizioterapeuti će vam pokazati adekvatne vežbe istezanja i vežbe koje jačaju mišiće oko kolena sa kojim imate problem.

Operacija i druge procedure

Kako bi se umanjila veličina ciste, lekar može da isprazni tečnost iz nje pomoću igle. Ovaj zahvat se naziva aspiracija iglom i najčešće se izvodi uz ultrazvučno navođenje.

Artroskopska operacija može predstavljati rešenje, ukoliko je problem sa zglobovima razlog nastanka ciste. Na primer, ukoliko pokidana hrskavica izaziva nakupljanje sinovijalne tečnosti u kolenu, hirurg će je ukloniti ili zalečiti. Istovremeno, hirurg tokom zahvata takođe može ukloniti i tečnost iz ciste.

Međutim, retko kada je operacija neophodna za uklanjanje ciste. Ovaj pristup se najčešće koristi samo nakon što sve druge opcije lečenja nisu doprinele da bol nestane, a mogućnost hodanja, ili obavljanja drugih aktivnosti je i dalje ograničena.

Prevencija Bekerove ciste

Najbolji način da sprečite nastanak Bekerove ciste je prevencija povrede kolena. Zato tokom bavljenja sportom, ili drugih fizičkih aktivnosti primenjujte sledeće mere opreza:

  • Uvek nosite odgovarajuću zaštitnu opremu
  • Nemojte trpeti i zanemarivati bol u kolenu ukoliko ga osećate tokom bavljenja sportom, ili nakon fizičke aktivnosti
  • Dajte svom telu vremena da se odmori i oporavi nakon intenzivne aktivnosti
  • Obavezno se istegnite i zagrejte pre bavljenja sportom, ili napornim vežbanjem
  • Polako odmorite i istegnite se nakon fizičke aktivnosti.

Kako biste smanjili rizik od povrede, pridržavajte se opštih uputa u svakodnevnom životu:

  • Budite sigurni da raščistite nered u vašem domu i radnom prostoru, kako se ne biste nepotrebno sapleli na razbacane stvari.
  • Kada želite da nešto dohvatite u vašem domu obavezno korisitite odgovarajući alat ili opremu. Nikada nemojte stajati na stolici, stolu, ili radnoj ploči.
  • Koristite pomoćna sredstva, poput štapa ili hodalice, ukoliko imate poteškoća da se krećete, ili postoji povećan rizik da biste mogli pasti.

Bekerove ciste se formiraju na zadnjoj strani kolena, obično nakon povrede i predstavljaju kvržice ispunjene tečnošću, a specijalistička ordinacija za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju ArtFizio Novi Sad je tu da Vam pomogne kakav god problem da imate.